10 Największych przestępstw dla twojej skóry

  1. Korzystanie z solarium
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje solarium jako znany czynnik rakotwórczy. Rak skóry jest najpowszechniejszą formą raka w Stanach Zjednoczonych1 co więcej jedna z jego odmian czerniak złośliwy jest pośród 5 najczęstszych rodzajów raka w Wielkiej Brytanii. W Polsce wg Krajowego Rejestru Nowotworów nowotwory skóry stanowią 6.85% (mężczyźni) i 7.5% (kobiety) zachorowań na raka (dane 2010 r)2. Jeśli chcesz przyspieszyć powstawanie zmarszczek i/lub zachorować na raka skóry, mieć brzydkie brązowe plamy na skórze, solarium jest najlepszym sposobem, aby to osiągnąć!

  1. Nie używanie filtrów słonecznych
Spośród wszystkich kosmetyków do pielęgnacji skóry rola filtrów jest najważniejsza zarówno ze względów estetycznych jak i zdrowotnych. Jeśli nie będziemy unikać promieniowania UV i nie stosować filtrów daremne będą wszelkie wydatki na produkty pielęgnacyjne i zabiegi kosmetyczne.
  1. Za dużo słońca
Przebywanie 10−15 minut dziennie na słońcu będąc niezabezpieczonym przed jego działaniem pozwala organizmowi wytworzyć wystarczającą ilość witaminy D. Dłuższe przebywanie na słońc bez ochrony przeciwsłonecznej, może spowodować szybsze starzenie się skóry i dodawać ci zbędnych zmarszczek.
  1. Mycie twarzy niewłaściwym kosmetykiem
Każdy typ skóry wymaga innej pielęgnacji. Osoby z suchą skórą nie powinny stosować kosmetyków dla skór trądzikowych, czy osoby ze skórą wrażliwą preparatów przeznaczonych dla skóry dojrzałej (tam znajduje się dużo związków aktywnych, które mogą podrażnić uwrażliwioną skórę która ma naruszona barierę ochronną).
  1. Brak prewencji
Osoby po 20 roku życia powinny zadbać o przyszły wygląd swojej skóry. Na rynku jest wiele surowców kosmetycznych, które mają zapewnić jej dobry stan i zapobiec przedwczesnemu starzeniu. Moim zdaniem tzw. pewniakami są retinoidy, witamina C i E oraz substancje nawilżające jak pantenol, mocznik, gliceryna.
  1. Nadmierne i nieprawidłowe złuszczanie naskórka
Twój typ skóry dyktuje w jaki sposób należy ją złuszczać i jak często należy wykonywać peelingi. Osoby o cerze wrażliwej, trądzikowej nigdy w życiu nie powinny używać peelingów mechanicznych do złuszczania naskórka.
  1. Wykonywanie zabiegów u złej kosmetyczki
Zła kosmetyczka? To ta osoba do której przychodzisz z gotową listą zabiegów którym chcesz się poddać!  TAK, TAK to wyszkolona profesjonalna pani w salonie kosmetycznym powinna dobrać zabiegi do twojego typu skóry i twojego stanu skóry.
  1. Uleganie modzie na kosmetyki
Mam tu na myśli modę na jakiś składnik kosmetyczny np. super olej arganowy czy śluz ze ślimaka, to nic że zastosowanie naszego rodzimego oleju wiesiołkowego czy zwykłej gliceryny da więcej…
  1. Brak aktywności fizycznej
Wszystkie formy aktywności fizycznej poprawiają krążenie, dotleniają organizm oraz wpływają na procesy lipogenezy i lipolizy co w znacznym stopniu wpływa na wygląd skóry twarzy i całego ciała.
  1. Brak wizyt u dermatologa
Wydaje mi się, że dużo osób lekceważy pojawiające się na skórze problemy takie jak trądzik, atopowe zapalenia skóry czy przebarwienia szukając rozwiązania na forach internetowych. Mimo długich kolejek do dermatologów (NFZ) lub kosztów poniesionych podczas wizyty w placówkach prywatnych zalecam udanie się do specjalisty. Dostaniecie tam rzetelną poradę, jak zaistniej potrzeba to receptę oraz gwarancję że w razie poważniejszej przypadłości zostaniecie skierowani na dalsze badania.

 

1 HW. Rogers, MA Weinstock, AR. Harris, et al., Incidence estimate of nonmelanoma skin cancer in the United States 2006, Arch Dermatol, 2010, 146(3), 283‒287.
2 http://onkologia.org.pl/nowotwory-skory-c44/

Przeczytaj także