Rozstępy

     Rozstępy są to zmiany przypominające blizny występujące najczęściej u kobiet ciężarnych (po 6 miesiącu), nastolatków oraz osób otyłych a także po stosowaniu sterydów miejscowo i ogólnie. U około 70% kobiet, 40% mężczyzn oraz 90% kobiet podczas ciąży występują rozstępy. Występują na skórze ud, pośladków, brzucha i piersiach. Przyczynami powstawania rozstępów są zaburzenia hormonalne zarówno podczas ciąży jaki i u nastolatków, znaczny wzrost masy ciała w krótkim czasie.

Przez pierwsze 3 miesiące od pojawienia się rozstępów są one czerwone jest to faza zapalna, następnie rozstępy bledną aż uzyskają kolor jasny biało-perłowy. Najlepsze rezultaty leczenia rozstępów uzyskuje się gdy są one w pierwszej fazie. Wtedy też zaleca się ćwiczenia, masaże, kontrolę masy ciała, zabiegi uelastyczniające skórę, kosmetyki przeciw rozstępom. Kobiety w ciąży powinny nawilżać skórę w okolicach pojawiających się zmian tak aby podczas rozciągania się skóry naturalne mechanizmy odpowiedzialne za elastyczność i sprężystość funkcjonowały dobrze. Po ciąży oraz okresie laktacji a także dla osób z rozstępami zalecane jest stosowanie kosmetyków z substancjami stymulującymi syntezę kolagenu retinol i witaminę C. Możliwe jest przeprowadzenie złuszczania kwasami owocowymi a następnie stosowanie kosmetyków z ww. substancjami a także nawilżających i łagodzących podrażnienia.
Zabiegi przeciwdziałające rozstępom:
  • Peelingi chemiczne
  • Laserowe złuszczanie naskórka wykonywane tylko w gabinetach medycyny estetycznej
  • Mikrodermabrazja
  • Mezoterapia
  • Zabiegi z wykorzystaniem promieniowania podczerwonego
1M Noszczyk, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
2O Braun-Falco, G Plewig, HH Wolff, WHC Burgdorf, Dermatologie und Venerologie, Springer-Verlag, Berlin Heidelberg 1996.

Przeczytaj także