Anticellulite

     Termin cellulit używany jest do określenia zmian jakie zachodzą u kobiet w okolicy ud, pośladków i brzucha. Charakteryzuje się on zagłębieniami i guzkowatościami skóry. Problem ten spotyka wiele kobiet a mimo tego jeszcze do końca nie został poznany.

Wiadomo, że wpływ na powstawanie cellulitu mają:
 • Zmiany w obrębie skóry właściwej związane z ekspansją komórek tłuszczowych znajdujących się w warstwie podskórnej.
 • Stany zapalne (zmniejszenie ilości kolagenu i elastyny – osłabienie skóry właściwej i wytworzenie przepuklin tłuszczowych do skóry właściwej i zaburzeń krążenia).
 • Zaburzenia syntezy i rozkładu komórek tłuszczowych (lipogeneza i lipoliza).
 • Zaburzenia krążenia (akumulacja tłuszczów).
     W kosmetykach odnaleźć można substancje czynne pochodzenia roślinnego deklarujące wpływ na opisane powyżej zaburzenia, są to: Bluszcz (Hedera helix), Iglica włoska (Ruscus aculeatus), Miłorząb japoński (Ginkgo biloba), Arnika górska (Arnica montana), Guarana (Paullinia cupana), Nostrzyk żółty (Melilotus officinalis), Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus bippocastanum), Wąkrotka azjatycka (Cantella asistica), Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana), Morszczyn pęcherzykowaty (Fucus vesiculosus), Algi brunatne (Ascophyllum nodosum).
     Badania in vitro metabolizmu komórek tłuszczowych wykazały możliwość zwalniania procesu lipogenezy, a także stymulowania lipolizy przez związki:
 • Teobrominę, teofilinę, kofeinę (przebieg lipolizy),
 •  Gingko biloba i kasztanowiec zwyczajny ‒ Aesculus Hippocastanum (usprawnienie lipogenezy),
 • Flawonoidy (przeciwzapalne, przeciwrodnikowe, regulacja enzymów wpływających na niszczenie włókien kolagenowych i elastynowych, spadek wychwytu glukozy przez mechanizm związany z transportem przez błonę komórkową),
 • Olejki eteryczne (poprawa mikrokrążenia).
     Jeśli wiemy, że związek może wpływać w warunkach in vitro na cellulit to aby zadziałać musi on przeniknąć w głąb skóry, jeśli substancja czynna pozostanie na skórze nie będzie miała szans wywołać efektów trwałych (biologicznych) a jedynie efekt wizualny spowodowany działaniem fizycznym na skórze.
Udowodniono przenikanie związków:
 • Zawartych w guaranie m in. Kofeiny,2
 • Zawartych w herbacie m in. Kofeiny, katechin,3
 • Rutyny (flawonoid).4
     Zbadano działanie kosmetyków zawierających ekstrakty z bluszczu, alg, tymianku, wąkrotki azjatyckiej, pokrzywy, kasztanowca kora, oczaru wirginijskiego połączone z masażem, drenażem limfatycznym, okluzją (folia) i ciepłem. Większość doniesień wskazuje na podobne działanie lub nawet takie samo zabiegów z i bez użycia składnika aktywnego.5 Oznacza to, że za np. zmniejszenie obwodu uda odpowiedzialna jest utrata wody lub zwiększenie lipolizy w danym obrębie przez zabiegi a nie składniki kosmetyków.
     Za wygładzenie skóry nie muszą być odpowiedzialne związki deklarowane jako antycellulitowe a np. substancje nawilżające zwiększające ilość wody w warstwie rogowej naskórka lub polimery filmotwórcze dające efekt wygładzenia czy poprawę elastyczności. Nie wpływają one na przyczynę cellulitu a jedynie maskują efekty. Obecnie producenci kosmetyków zobowiązani są potwierdzać badaniami deklaracje jakie umieszczają na opakowaniu kosmetyku. Deklaracje te przeważnie podawane są jako efekty stosowania kremu np. widoczna poprawa elastyczności i wygładzenia (badania na grupie probantów, efekt może być wynikiem nawilżenia), wyrównuje i uelastycznia (np. badania aparaturowe, efekt może być wynikiem nawilżenia), redukcja cellulitu o ?% (także może być wynikiem napięcia skóry po zastosowaniu preparatów nawilżających). Jak widać deklaracje nie zawsze muszą wskazywać na działanie substancji czynnych. Niemniej jednak im więcej jest w preparacie substancji o udowodnionych właściwościach biologicznych i możliwości przenikania w głąb skóry (np. kofeina) tym większa szansa, że rzeczywiście zwalczy cellulit a nie tylko zamaskuje jego oznaki. Najlepszym sposobami usuwania cellulitu są: dodatkowy ruch powodujący zmniejszenie tkanki podskórnej i zwiększenie krążenia oraz masaże usprawniające przepływ limfy, usuwanie płynów z tkanek oraz poprawiające transport substancji czynnych. Innymi sposobami są zabiegi aparaturowe stymulujące powstawanie kolagenu, są to metody nowe i ich skuteczność wymaga dalszych badań.
Więcej o masażach przeczytasz tu

 

1A Obarska, J Pol Soc Cosm Chem, 2007, 10(3), 117‒126.
2C Heard, S Johnson, Int J Pharm, 2006, 317, 26‒31.
3R Batchelder, R. Calder, C Thomas, C Heard, Int J Pharm, 2004, 283, 45‒51.
4Soo Nam Park, Min Hye Lee, Su Ji Kim, Eun Ryeong Yu, Biochem Biophys Res Commun, 2013, 435(3), 361–366.
5AO Barrel, M Paye, HI Maibach, Handbook of Cosmetic Science and Technology, Marcel Dekker, New York 2001.

Przeczytaj także