Aromaterapia

     Aromaterapia zaliczana jest do medycyny naturalnej polegającej na stosowaniu naturalnych olejków eterycznych wprowadzanych do organizmu przez drogi oddechowe i poprzez skórę. Rola węchu w medycynie i w codziennym życiu jest nie doceniana a jednak silnie wpływa na nasze odczucia i psychikę.

Wiele osób jest jednak uczulonych na składniki kompozycji zapachowych w tym olejki eteryczne podawane na skórę dlatego u osób wrażliwych zaleca się kontakt z aromaterapią przez inhalację. Wtedy stężenie olejków w pomieszczeniu jest bardzo niskie a wpływ na psychikę zauważalny.
     W aromaterapii stosuje się kilkadziesiąt olejków eterycznych ale tylko kilkanaście ze względu na terapeutyczne właściwości używane są w kosmetyce i z powodzeniem stosowane w zabiegach domowych czy w gabinetach aromaterapii. Poniżej podano kilkanaście olejków eterycznych o konkretnym działaniu. Ze względu na to, że olejki poprzez drogi oddechowe mogą dostawać się do krwioobiegu, niektóre z nich o silnych właściwościach nie powinny być stosowane u kobiet w ciąży czy dzieci, co uwzględniono w tabeli.

aromater

     Najważniejszym parametrem podczas zakupu olejków eterycznych jest ich cena. Nie chodzi tu o to, że mają być drogie. W zależności od pochodzenia, części rośliny oraz ilości olejku jaką można uzyskać z danej rośliny, ceny powinny się różnić. Olejki które kosztują każdy tyle samo są najprawdopodobniej mieszaninami syntetycznych związków lub zawierają bardzo mało olejków – resztę stanowią rozpuszczalniki najczęściej glikole.
1A Jabłońska-Trypuć, R Farbiszewski, Sensoryka i podstway perfumerii, MedPharm Polska, Wrocław 2008.
2WS Burd, R Glinka, Technologia Kosmetyków, MA Oficyna Wydawnicza, Łódź 2001.
3I Konopacka-Brud, WS Brud, Aromaterapia dla każdego, Wydawnictwo Studio Astropsychologii, Białystok 2002.

Przeczytaj także