Bielenda, olejek do ciała arganowy

Poproszona o recenzję olejku do ciała Bielendy – OLEJ ARGAOWY pokusiłam się o sprawdzenie jego składu. Od razu napiszę, że nie jestem fanką tego typu kosmetyków z dwóch powodów:
  1. Jeśli chcę zastosować olej do ciała np. podczas zabiegu domowego (peeling, ostra regeneracja skóry na noc) to używam „Naturalnych olejów” (jakich? ).
  2.  W codziennej pielęgnacji nie sprawdzają się, gdyż tłuszczą ubranie, źle się wchłaniają (wyjątek olejki z silikonami 🙂 – tu patrz „nie naturalne” oleje 😛 etc.

Ocena preparatu (a raczej jego skład, gdyż nie stosowałam):

1. Olej arganowy znajduje się na trzecim miejscu w składzie – czytaj nie jest go najwięcej!!!
2. Oprócz oleju arganowego w składzie są jeszcze trzy inne oleje naturalne – tańsze, wypełniające oraz syntetyczny olej kaprylowo-kaprynowy – wypełniacz,
3. Duuuuuża ilość składników zapachowych (swoją drogą na forach wyczytałam, że po miesiącu stosowania zmienia się zapach kosmetyku), które maskują wydaje mi się naturalny zapach kosmetyku (zapach olejów naturalnych, który wbrew pozorom nie zawsze jest atrakcyjny dla konsumenta) albo w co raczej nie wierzę zmienia się skład kosmetyku po otwarciu – pamiętajmy, że są tam olej naturalne, które mogą się utleniać po otwarciu (w składzie są antyutleniacze więc na pewno twórcy receptury zadbali o bezpieczeństwo stosowania),
4. Kosmetyk nie zawiera wody więc zbędne są konserwanty zabezpieczające produkt przed rozwojem mikroorganizmów,

Podaję skład, jak zawsze składniki „DOBRE” – na zielono, „ZŁE – na czerwono (złe tzn. zbędne lub potrzebne ze względu bezpieczeństwa stosowania ale mogące uczulać):

Składniki (INCI) Działanie Opis
Glycine Soja (Soybean) Oil Emolient, kondycjonująca skórę Olej otrzymywany z soi, Glycine soja, Leguminosae, przez ekstrakcję lub wyciskanie. Składa się ona głównie z trójglicerydów kwasu oleinowego, kwasu linolowego i kwasów nasyconych.
Caprylic/Capric Triglyceride Emolient Potencjalnie komedogenny emolient
Argania Spinosa Kernel Oil Emolient, kondycjonująca skórę Olej wyciskany z ziaren drzewa arganowego, Argania Spinosa (L.)
Olea Europaea (Olive) Fruit Oil Emolient, kondycjonująca skórę Olej otrzymywany z dojrzałych owoców oliwki europejskiej, Olea europaea, Oleaceae
Elaeis Guineensis (Palm) Oil Emolient, kondycjonująca skórę Naturalny olej otrzymywany z owoców palmy, Elaeis guineensis, Palmae
Tocopherol Antyoksydant, kondycjonująca skórę Witamina E (tokoferol) przeciwutleniacz, wykazuje aktywność przeciwzapalną, obniża liczbę komórek poparzenia słonecznego. Po zastosowaniu kremu z 5‒8% tokoferolu po 4 tygodniach zaobserwowano zmniejszenie szorstkości skóry, skrócenie i spłycenie zmarszczek w porównaniu z próbą kontrolną. Nietrwały na powietrzu i świetle ‒ stabilność jest poprawiana przez stosowanie pochodnych.
Squalene Emolient, sondycjonująca skórę i włosy
Ascorbyl Palmitate Antyoksydant, kondycjonująca skórę Witamina C – przeciwutleniacz, zmniejsza ilość komórek poparzenia słonecznego gdy jest stosowana wraz z filtrami. Zwiększa produkcję kolagenu, redukuje zmarszczki po miejscowym zastosowaniu preparatu. Penetracja kwasu askorbinowego przez skórę jest niska. Zwiększenie przenikania w głąb skóry można uzyskać poprzez zastosowanie promotorów przenikania, zamykanie w liposomach, nanokapsułkach, a także stosując jego pochodne estry kwasów tłuszczowych (np. Ascorbyl Palmitate).
Beta-Sitosterol Maskująca, kondycjonująca skórę, stabilizator Zmniejsza lub tłumi podstawowy zapach produktu.
Parfum (Fragrance) Perfumujące
Cinnamal Perfumujące Znajduje się w aneksie III. Zastosowany w ilości powyżej 0,001%
Eugenol Perfumujące Znajduje się w aneksie III. Zastosowany w ilości powyżej 0,001%.
Hexyl Cinnamal Perfumujące, maskujące Znajduje się w aneksie III. Zastosowany w ilości powyżej 0,001%.
Hydroxyisohexyl 3-Cyclohexene Carboxaldehyde Perfumujące, maskujące Znajduje się w aneksie III. Zastosowany w ilości powyżej 0,001%.
Limonene Perfumujące Znajduje się w aneksie III
Linalool Perfumujące Znajduje się w aneksie III. Zastosowany w ilości powyżej 0,001%.
CI 26100 Barwnik Czerwony. Nie stosować na błony śluzowe
fot. Materiały prasowe firmy Bielenda

 

Przeczytaj także