Dla dzieci

     Skóra dziecka już w pierwszych dniach życia jest całkowicie rozwiniętym organem lecz narażona jest na dodatkowe czynniki mogące wpływać na jej podrażnienia.
Kosmetyki według pojęcia oraz dyrektyw dopuszczających do stosowania nie mogą szkodzić. Jednak podrażniona skóra wywołana przez pieluszkowe zapalenie skóry PZS może być podatna na dalsze uszkodzenia.

     Dlatego nie powinno stosować się mydeł w kostce (wzrost pH skóry) oraz środków powierzchniowo czynnych (SPC) o podwyższonym potencjale drażniącym jak Sodium Laureth Sulfate, spotykanych w produktach dla niemowląt, czy jakichkolwiek substancji mogących powodować dalsze podrażnienie skóry. Wystrzegać powinno się kompozycji zapachowych (Parfum, Fragrance) w których skład mogą wchodzić związki powodujące alergię i podrażnienia oraz barwników. Ważne aby zwrócić uwagę również na środki używane do prania odzieży, zalecane jest pranie w mydłach. Można stosować także proszki, najważniejsze aby bardzo dobrze wypłukać tkaniny aby nie pozostawały w niej resztki środków piorących.
Kosmetyki myjące dla niemowląt powinny zawierać:
 • Łagodne anionowe środki myjące takie jak sulfobursztyniany np. Disodium Lauryl Sulfosuccinate, izetioniany w połączeniu z amfoterycznymi SPC w tym najczęściej stosowane Cocoamidopropyl Betaine, ……. lub/i niejonowymi SPC: Lauryl Glucoside, Coco Glucoside, Cocoamide MEA (DEA).
 • Substancje łagodzące np. Alantoine, Panthenol, hydrolizaty protein (białek), najczęściej stosowane są Hydrolyzed Wheat Protein (proteiny pszenicy), Bisabolol
 • Naturalne ekstrakty o działaniu przeciwbakteryjnym jak: Triticum Vulgare Germ Extract (z kiełków pszenicy), Chamomila Recutita Flower Extract (z rumianku pospolitego), Dulcis Seed Extract (z migdałów), przeciwzapalnym Chamomila Recutita Flower Extract (z rumianku pospolitego zawierającego Terpenoidy, Chamazulen, α-Bisabolol)4
 • Emolienty – substancje renatłuszczające jak: Glyceryl Oleate, Parrafinum Liquidum, olej jojoba – Simmondsia Chinensis Oil,
 • Substancje utrzymujące wilgoć mają zapobiegać wysuszaniu jak: Glycerin, Sorbitol, Propylene Glycol,
 • Substancję kwaśne takie jak: Citric acid, Lactic acid obniżające nieco pH skóry, chroniące skórę przed bakteriami.
     Kosmetyki ochronne okolic pupy mające absorbować wilgoć a tym samym minimalizować podrażnienia i odparzenia to przede wszystkim:
Kremy ochronne (emulsje W/O), pasty o wysokiej zawartości lipidów zawierają wazelinę lub inne wymienione oleje oraz przeciwzapalne i antybakteryjne składniki jak ekstrakty Calendula Officinalis Extract (nagietek), czy tlenek cynku (Zinc Oxide). W przypadku PZS należy częściej zmieniać pieluchy, zapewniać skórze dostęp świeżego powietrza. Jeśli podrażnienie nie ustąpi po 3‒4 dniach należy udać się do lekarza pediatry.
Role sebum spełniają oliwki lub emulsje tworzące ochronny film na powierzchni skóry. W ich skład wchodzą:
 • Emolienty: Oersca Gratissima oil (awokado), Arachis Hypogaea Oil (orzechy ziemne), Simmondsia Chinensis Oil (jojoba), Helianthus Annuus Oil (słonecznik), Tricum Vulgare Germ Oil (kiełki pszenicy), Hydrogenated Castor Oil (rzepakowy), dobra stabilność i tolerancja: Parrafinum Liquidum, Petrolatum
 • Słabe kwasy dodawane są w celu utrzymania pH na odpowiednim poziomie najczęściej stosowanym jest kwas mlekowy Lactic Acid ze względu na higroskopijne właściwości
 • Nawilżająco Glycerin, Urea, Sorbitol
 • Przeciwzapalnie i pielęgnacyjne Alantoin, Bisabolol, Panthenol
      Ze względu na obniżoną aktywność komórek odpowiedzialnych za pigmentację oraz ochronę przed promieniowaniem UV należy stosować kosmetyki z filtrami przeznaczone dla niemowląt. Posiadają w składzie filtry nieorganiczne, które odbijają promieniowanie, ich zaletą jest brak filtrów chemicznych mogących powodować alergie.
1Z Adamski, A Kaszuba, Dermatologia dla kosmetologów, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2010.
2S Bender, Red. E Budzisz, Pielęgnacja ciała, MedPharm Polska Wrocław 2009.
3MC Martini, Red. W Placek, Kosmetologia i farmakologia skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.
4H Safayhi, J Sabieraj, ER Sailer, et al., Planta Med, 1994, 60,410.

Przeczytaj także

2 komentarze

 1. Jako mama przeczytałam notkę z dużym zainteresowaniem. Ciekawe, że polecasz do prania mydła. Każdy raczej się śmieje z tej metody naszych babć czy mam – a tu proszę – jest to wskazane dla skóry naszych maluchów.
  Wymieniasz dużo składników i czuję, że przydałaby mi się jakoś pomoc, aby szybko wiedzieć, który kosmetyk zawiera co, nie wstając od komputera 🙂

  1. Proszę zatem o zdjęcia kosmetyków z ich składem, postaram się w miarę możliwości szybko opisać co kryje się pod nazwami składników.