Do włosów

Kosmetyki do pielęgnacji i kondycjonowania włosów

     Włosy narażone są na różne czynniki niszczące. Kosmetyki nie są w stanie naprawić włosów, ale mogą czasowo poprawić ich wygląd (wygładzenie, zwiększenie połysku, ułatwienie rozczesywania, zmniejszenie elektryzowania). Do szamponów i odżywek do włosów stosuje się dodatkowe kondycjonujące włosy substancje. Mają one na celu ułatwić rozczesywanie włosów mokrych i suchych, pomóc włosom szybciej wyschnąć – włos pokryty hydrofobowym filmem, szybciej traci wodę, wygładzić i zmiękczyć włosy – odpowiednie właściwości sensoryczne.

     Te funkcje spełniają Kationowe SPC – czwartorzędowe sole amoniowe w skrócie QAT (Behentrimonium chloride, Guar Hydroxypropyltrimonium Ghloride) posiadające ładunek dodatni, osiadając na powierzchni włosa o ładunku ujemnym modyfikując powierzchnie przez co wykazują właściwości antystatyczne oraz ułatwiające rozczesywanie, emolienty ‒ w zależności od budowy mogą absorbować na powierzchni włosa (Cetyl Alcohol) lub podczas suszenia parować z powierzchni włosa ‒ lotne silikony (Cyclopentasiloxane), związki nawilżające np. hydrolizowany kolagen pozostawia na włosach depozyt powodując połysk, łatwość układania i rozczesywania, objętość (na powierzchni), sprężystość, elastyczność (pod osłonką włosa) podobne działanie ma elastyna i hydrolizaty protein. Niektóre ekstrakty roślinne np. naturalna henna kondycjonującą włosy (garbniki wiążą się z osłonką włosa). pH preparatów do mycia włosów zależne jest od ich kondycji 4‒5 włosy normalne, 6‒7 włosy zniszczone.
      Coraz częściej do odżywek oraz odżywek bez spłukiwania lub lakierów czy pianek dodawane są filtry przeciwsłoneczne. W przypadku odżywek do spłukiwania skuteczność takich preparatów nie jest zbyt dobra (filtry są zmywane). Natomiast w przypadku preparatów pozostających na włosach skuteczność jest wyższa, natomiast nie ma procedur oceniających ich skuteczność co wiąże się ze sposobem nakładania tych produktów na włosy (np. nierównomierne pokrycie włosów filtrem). Niemniej jednak ochrona włosów przed promieniowaniem UV może uchronić je m in. przed wysuszaniem, zachowaniem elastyczności, zachowaniem koloru.
Skład ramowy szamponu3:

wlosy1

Preparaty do modelowania włosów

     Preparaty do modelowania to najczęściej produkty do wygładzania włosów, lakiery (utrwalają fryzurę), pianki (kondycjonują, zwiększają objętość, poprawiają rozczesywanie), żele do stylizacji, woski.
     Najbardziej popularnymi produktami do układania włosów i modelowania fryzury są lakiery i pianki do włosów. Dobry lakier do włosów powinien wysychać szybko, nie kleić się pod wpływem wilgoci, łatwo się rozczesywać, powinien być bezbarwny aby nie pozostawiać ciemnego koloru na jasnych włosach ani białego na włosach ciemnych. Około 40‒70% lakieru stanowi gaz pędny umożliwiający aplikacje lakieru najczęściej są to Propan, Butan lub Dimethyl Ether.
      W zależności od rodzaju polimerów i ich ilości wyróżnić można lakiery o różnej „mocy”. Najczęściej stosowane są polimery jak PVP/VA Copolymer (4‒15%) a także VA/Crotonates Copolymer (2‒5%) i Octylacrylamide/Acrylates/Butylaminoethyl Maethacrylate Copolymer (2‒8%) po neutralizacji AMP‒ Aminomethyl Propanol). W celu rozpuszczenia polimeru stosuje się rozpuszczalniki np. alkohol etylowy. Do większość obecnie występujących na rynku lakierów dodawane są filtry UV, które mają chronić włosy przed niszczeniem i utratą koloru spowodowanych słońcem. Do włosów zniszczonych dodaje się pantenol.
Lakier do włosów składniki fazy ciekłej

wlosy2

     Pianki do włosów maja takie same składniki jak lakiery do włosów z tą różnicą, że dodatkowo zawierają substancje powodujące powstawanie piany (surfaktanty). W celu zwiększenia trwałości fryzury dodaje się do pianek także inne polimery np. Polyquaternium-numer, składniki te również kondycjonują, są antystatyczne (im wyższy tym mocniej utrwala fryzurę, niższe działanie kondycjonujące).
1R Schueller, P Romanowski, Conditioning agent for Hair and Skin, Marcel Dekker AG, Basel 1999.
2K Schrader, A Domsh, Cosmetology – Theory and Practise, Kessler Druck + Medien, Bobingen 2005.
3T Hippe, P Kursawe, Non-sulfate mild surfactant system for skin and hair cleaning, US 2011139170, 2011.

Przeczytaj także