Jak pielęgnować paznokcie?

      Dłonie to nasza wizytówka, dlatego warto zadbać o wygląd zarówno paznokci jak i skóry rąk.
Poznaj parę rad dotyczących pielęgnacji.

Jak pielęgnować paznokcie?

 1. Po każdym myciu rąk nakładaj krem, preparaty myjące usuwają zabrudzenia ale także naturalne lipidy występujące w skórze wokół paznokcia oraz w paznokciach. Gdy paznokcie są wysuszone stają się bardziej kruche i łamią się.
 2. Codziennie wieczorem wsmaruj w skórki olejki np. ze słodkich migdałów ale może być także z winogron czy oliwek. Jeśli masz czas rób peeling (olej plus sól czy drobny cukier) i wmasuj go w skórki, następnie spłucz i posmaruj ręce kremem.
 3. Porzuć obgryzanie paznokci i skórek. Może to doprowadzić do zniekształcenia paznokci i infekcji.
 4. Paznokcie skracaj pilnikiem. Obcinacz i nożyczki mogą spowodować rozdwajanie się paznokci.
 5. Piłuj paznokcie od boku do nasady, nigdy nie piłuj „w tą i z powrotem” może to spowodować rozwarstwienie płytki paznokcia, pękanie i łuszczenie.
 6. Po zmyciu paznokci lakierem odczekaj chwilę zanim będziesz je piłować. Mokre paznokcie łatwiej się rozdwajają.
 7. Nigdy nie piłuj paznokci po ich namoczeniu, łatwiej się wtedy rozdwajają.
 8. Używaj utwardzaczy do paznokci oraz kremu jeśli masz miękkie i rozdwajające się paznokcie.
 9. Lakiery podkładowe przedłużają trwałość lakieru kolorowego. Zwiększają przyczepność do płytki paznokcia oraz wyrównują ją. Lakiery nawierzchniowe nadają połysk.

Główne problemy z paznokciami

Łamliwość: Może być spowodowana wysuszeniem lub mechanicznymi uszkodzeniami paznokci. Używaj rękawiczek do prac z detergentami, nie stukaj paznokciami o powierzchnie np. podczas pisania na klawiaturze. Im więcej mikro uszkodzeń tym bardziej mogą rozdwajać się paznokcie. Stosuj odżywki, olejki lub kremy do rąk po każdym myciu rąk. Efekty zauważysz po tygodniu.
Cienkie paznokcie: Zadbaj o dobre odżywianie się. Skóra i paznokcie także potrzebują składników odżywczych do prawidłowej budowy. Jedź warzywa i owoce bogate w witaminę A i kwasy tłuszczowe. Stosowanie odżywek zapobiegnie pękaniu i rozdwajaniu się paznokci.
Podróżne prążki: Mogą być oznaką spadku nawilżenia i zawartości kwasów tłuszczowych w płytce paznokcia, a także przerwą w prawidłowym wzroście paznokcia spowodowanym chorobą lub niedoborem substancji odżywczych. Stosuj regularnie odżywki oraz lakiery podkładowe w celu wyrównania płytki paznokcia. Możesz także wyrównać płytkę paznokcia gąbką do polerowania paznokci.

Manikiur w domu

     Wiele osób zwraca uwagę na wygląd rąk, dlatego dbałość o ich wygląd powinna być jednym z głównych elementów codziennej pielęgnacji. Wykonanie pełnego manikiuru powinno odbywać się raz na 1‒2 tygodnie.
Wykonanie
 1. Zmyj stary lakier wacikiem nasączonym zmywaczem najlepiej bezacetonowym (aceton silnie wysusza paznokcie).
 2. Nadaj kształt lub skróć paznokcie przy użyciu pilnika. Piłuj paznokcie pod kątem ok 45° (nie prostopadle do płytki paznokcia, może to spowodować jego rozdwajanie), staraj się piłować dolną jego część. Do wykończenia czubka paznokcia użyj pilnika drobnoziarnistego lub do polerowania. Zamknie to warstwy paznokcia, co zapobiegnie rozdwajaniu i pękaniu paznokci.
 3. Wykonaj peeling dłoni
 4. Posmaruj skórki preparatem do zmiękczania skórek lub olejkiem czy kremem. Zanurz palce w miseczce z ciepłą woda na ok 3 minuty.
 5. Patyczkiem lub szczoteczką oczyść przestrzeń pod paznokciami.
 6. Używając patyczka lub odpowiedniego narzędzia odsuń skórki. W razie potrzeby użyj nożyczek lub cążków do usunięcia nadmiaru skórek, także po bokach paznokci. Wykonuj czynność ostrożnie w razie skaleczenia zdezynfekuj ranę.
 7. Umyj ręce, tak aby nie pozostały na paznokciach resztki olejków
 8. Nałóż preparat podkładowy utwardzający gdy masz cienkie paznokcie, nałóż właściwy lakier dwie warstwy a po wyschnięciu preparat nawierzchniowy.
 9. Po wyschnięciu lakieru posmaruj skórki olejkiem.

Przeczytaj także