Filtry

     Promieniowanie ultrafioletowe (UV) jest przyczyną nowotworów skóry, zewnątrzpochodnego (egzogennego) starzenia się, zmarszczek i plam barwnikowych. Rak skóry jest najpowszechniejszą formą raka w Stanach Zjednoczonych1 co więcej jedna z jego odmian czerniak złośliwy jest pośród 5 najczęstszych rodzajów raka w Wielkiej Brytanii. W Polsce wg Krajowego Rejestru Nowotworów nowotwory skóry stanowią 6.85% (mężczyźni) i 7.5% (kobiety) zachorowań na raka (dane 2010r)2. I z każdym rokiem liczba zachorowań wzrasta, co może być spowodowane z jednej strony większą ekspozycją na słońce z drugiej większym odsetkiem ludzi w wieku podeszłym (najwięcej zachorowań 75‒79 lat). Do takiego stanu rzeczy przyczyniają się także lampy solaryjne. Według badań Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (filia Światowej Organizacji Zdrowia), promieniowanie ultrafioletowe (UV) lamp solaryjnych jest pośród najbardziej niebezpiecznych „substancji” rakotwórczych. Grupa ta obejmuje również środki, takie jak pluton, papierosy i promieniowanie słoneczne UV3.
Mimo nawoływań dermatologów i ciągłej edukacji społecznej problem nowotworów skóry rośnie. Możliwe, że spośród wszystkich kosmetyków do pielęgnacji skóry rola filtrów jest najważniejsza zarówno ze względów estetycznych jak i zdrowotnych. Jeśli nie będziemy unikać promieniowania UV i stosować filtrów daremne będą wszelkie wydatki na produkty pielęgnacyjne i zabiegi kosmetyczne.

Substancje promieniochronne możemy podzielić na dwie grupy:
  1. Substancje chemiczne, wykazujące zdolności do pochłaniania promieniowania z zakresu UV a i/lub UV B (pochodne benzimidazolu ….Benzimidazole, benzofenonu ….Benzophenone, kwasu cynamonowego ….Methoxycinnamate). Istnieją doniesienia na temat reakcji alergicznych wywoływanych przez substancje z tej grupy filtrów. Mogą wywoływać kontaktowe zapalenia skóry, alergie, reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne (po naświetleniu). Dodatkowo niektóre z nich mogą przenikać przez skórę do organizmu. W związku z tym Komisja Europejska reguluje ilość i możliwość stosowania tego typu filtrów w kosmetykach. Opinie dotyczące filtrów są wydawane przez panel ekspertów (Scientific Committee on Consumer Safety ‒ SCCS), który na podstawie badań (doniesień literaturowych) ocenia bezpieczeństwo stosowania danego składnika i możliwości zastosowania.
     Należy jednak pamiętać, że każdy może mieć inne skłonności do alergii. Dodatek do produktów przeciwsłonecznych innych potencjalnych alergenów jak kompozycji zapachowych czy konserwantów może wywołać alergie u osób na nią podatnych lub osób z nieprawidłową barierą naskórkową.
  1. Substancje ekranujące (filtry fizyczne, nieorganiczne) odbijają promieniowanie UV (Titanium Dioxide, Zinc Oxide, Magnesium Oxide, Iron Oxide) rzadko wiążą się z reakcjami alergicznymi. Osoby z wrażliwą skórą lepiej tolerują takie filtry.
O poprawnym stosowaniu kosmetyków do opalania czytaj tu
1HW. Rogers, MA Weinstock, AR. Harris, et al., Incidence estimate of nonmelanoma skin cancer in the United States 2006, Arch Dermatol, 2010, 146(3), 283‒287.
2http://onkologia.org.pl/nowotwory-skory-c44/
3El Ghissassi, et al., Special report: policy. A review of human carcinogens—part D: radiation. The Lancet, 2009, 10 (8), 751‒752.
4http://www.skincancer.org/skin-cancer-information/skin-cancer-facts
5http://www.cancerresearchuk.org/cancer-info/cancerstats/types/skin/incidence/uk-skin-cancer-incidence-statistics

Przeczytaj także