Kojąca kąpiel

Podczas mycia skóry po pierwsze usuwamy naturalną warstwę ochronną skóry. Woda powoduje rozpulchnianie obszarów wodnych naskórka (korneocytów), dodatkowo efekt ten jest wzmagany przez środki myjące i wysokie pH. Utrata wody z naskórka powoduje wysuszanie, łuszczenie, rumień a nawet uczucie swędzenia. Nieprawidłowe nawilżenie naskórka prowadzi do jego uszkodzeń i dalszej nieprawidłowej jego budowy. Jaką kąpiel przygotować aby się zrelaksować a nie wysuszyć skóry?
Co będzie potrzebne:

  • Płyn do kąpieli najlepiej dla dzieci bez konserwantów (ilość według upodobań), cena ok. 12-40 zł za butelkę wedle upodobań, przyzwyczajeń.
  • Kwiaty lub owoc bzu czarnego (Sambucus nigra ), znajdziesz w aptece, cena ok. 4 zł.
  • Koszyczek arniki (Arnica ), znajdziesz w aptece, cena ok. 8 zł
  • Kwiat lawendy (Lavandula), znajdziesz w aptece, cena ok. 4 zł
  • Kwasek cytrynowy (pół łyżeczki na całą wanne)
  • Gliceryna – kupisz ją w aptece, cena ok. 2‒3 zł (2 łyżki stołowe)
  • Ewentualnie olej z winogron (lub inny bez zapachu) – 1 łyżka stołowa
Opis: Większość płynów do kąpieli dla dzieci zawiera ekstrakt z rumianku i pantenol o właściwościach łagodzących. Dodatek ziół takich jak arnika, lawenda i bez działa łagodząco i przeciwzapalnie. Dodatek gliceryny nawilża skórę. Olej, renatłuszcza skórę.
Zioła w postaci suszu (3 łyżki stołowe) lub w saszetkach (2 saszetki) zalać dwiema szklankami zagotowanej ciepłej wody. Po 10‒15 minutach odcedzić bądź odsączyć napar. Do naparu dodać pół łyżeczki kwasku cytrynowego oraz glicerynę. Do napełnionej wanny wodą dodać płyn do kąpieli (jeśli zastosujemy dodatek oleju, to olej mieszamy z płynem do kąpieli i dopiero wlewamy do wanny) oraz zawartość szklanki. Czas kąpieli 10‒15 minut. Po kąpieli należy spłukać ciało letnią wodą.
Zdjęcie: unsplash.com

Przeczytaj także