Make-up oczu

      Skład cieni do powiek jest bardzo zbliżony do składu pudru, różnicą jest ich dostępność w szerokiej gamie kolorystycznej (zawartość specyficznych związków barwnych). Muszą być bezpieczne dla oczu i zawierać odpowiednią ilość łagodnych konserwantów aby nie dopuścić do rozwoju drobnoustrojów mogących zakazić oko. Powinny być trwałe, odporne na deszcz i łzy. Podczas aplikacji nie mogą się kruszyć a następnie zostawiać tłustej, błyszczącej warstwy na powiece. Trwałość cieni zależy przede wszystkim od dodatku wosków (…Wax) lub polimerów Nylon-12.

Cień do powiek

kolorowe3

     Tusz do rzęs (maskara) ma za zadanie wydłużyć, pogrubić i podkręcić rzęsy. Nie może być drażniący dla oczu, musi się dobrze rozprowadzać, nie może pozostawiać grudek.
Wyróżnić możemy dwa rodzaje tuszy:
  • Wodoodporne – zawierają dużą ilość wosków, olejów i pigmentów
  • Zmywalne wodą – w postaci emulsji zawierają emulgatory, woski, polimery (filmotwórcze), pigmenty
Wydłużenie – specjalne włoski, które osadzają się a rzęsach – Nylon-12 fiber, Cellulose fiber oraz pigmenty, które barwią końcówki rzęs na ciemny kolor
Podkręcenie – przede wszystkim kształt szczoteczki, wiele kształtów jest opatentowanych
Pogrubienie – woski (np. Carnauba Wax), wypełniacze Silica
Za trwałość, brak rozmazywania (np. Acrylates Copolymer, PVP) – polimery i woski
Brak grudek – dodatek składników przeciwzbrylających Magnesium Stearate, stosunek ilości wosków i ciekłych emolientów
Tusze do rzęs wydłużający i pogrubiający (koncentrat)1

koloroweoczy

Z koncentratu (50%) uzyskuje się tusz po dodaniu do masy wody (47%), Sepigel 305 (Polyacrylamide (and) C13‒14 Isoparaffin (and) Laureth-7) (2.50) oraz konserwantu (0.50%)
Eye-liner ma za zadanie nadać oku bardziej ekspresyjny wygląd. Technologia wytwarzania tych produktów jest zbliżona do produkcji tuszy do rzęs.
Ciekły trwały eye-liner

koloroweoczyliner

1Y Shao, E Bartholomey, Concentrated mascara and eyeliner system for development of new cosmetic products, WO Pat. 192632, 2013.
2K Schrader, A Domsch, Cosmethology ‒ Theory and Practice vol. III, H Kessler, Bobingen 2005.

Przeczytaj także