Make-up

Kosmetyki kolorowe stanowią najbardziej różnorodną gamę produktów kosmetycznych przede wszystkim ze względu na używane formy jak i kolory. Stosowane już od starożytności w celu upiększenia ciała. Do kosmetyków kolorowych używanych każdego dnia przez większość kobiet zaliczamy podkłady, korektory, pudry, róże, tusze do rzęs, eye-linery, cienie czy szminki.

W zależności od formy kosmetyku (emulsje tradycyjne O/W, emulsje silikonowe, sztyfty ‒ bezwodne, pudry – prasowany lub sypki) występują różne proporcje między substancjami. Podstawowymi składnikami preparatów kolorowych są substancje barwne: barwniki (rozpuszczalne np. w wodzie, tłuszczach) lub pigmenty ‒ nierozpuszczalne, tworzące zawiesinę w kosmetyku. Technologia tworzenia produktów Make-up opiera się na składnikach takich jak Titanium Dioxide, Talc, Mica, Sericite – mika srebrna, Silica, Calcium Carbonate, Kaolin, Starch – skrobia w połączeniu z nieorganicznymi pigmentami kolorowymi – Iron Oxide oraz organicznymi, a także perłotwórczymi zawieszonymi najczęściej w tłuszczach nadającym formę oraz umożliwiającym aplikacje na skórę. Jako rozpuszczalniki stosuje się często emolienty w tym nie lotne i lotne silikony, które dają uczucie gładkości, jedwabistości i miękkości na skórze, poprawiają kondycje skóry, tworzą na jej powierzchni film. W celu poprawy stabilności zawiesiny stosuje się polimery lub kopolimery, które także poprawiają odczucia sensoryczne: elastyczna i sprężysta skóra.
Dobór kosmetyków kolorowych jest uzależniony od preferencji. Jedne osoby wolą podkłady stałe inne ciekłe, szminki lub błyszczyki. Różnorodność na rynku kosmetyków kolorowych umożliwia wybór kosmetyku odpowiedniego dla każdego. Poniżej przedstawiamy krótkie opisy poszczególnych klas kosmetyków kolorowych i ważniejsze parametry odpowiedzialne za trwałość, konsystencje czy efekt po aplikacji.
Będąc w drogerii pamiętaj, że masz prawo poprosić o listę składników wszystkich produktów kosmetycznych, jeśli nie ma ich na opakowaniu kosmetyku. Jest to szczególnie przydatne jeśli jesteś na jakiś składnik uczulony. Opakowania tuszów, szminek, czy cieni są tak małe, że nie sposób umieścić na nich składu, chyba, że posiadają dodatkowe opakowanie – pudełko.

Przeczytaj także