Maski

     Maski kosmetyczne stosowane są zarówno do pielęgnacji skóry w gabinetach kosmetycznych jak i do użytku domowego. W zależności od formy maski (emulsja, żel, zawiesina proszku w wodzie) jak i składników aktywnych mogą mieć różne działanie. Maski stosujemy zarówno na twarz jak i całe ciało. Po nałożeniu maski na skórze tworzy się okluzja ograniczająca przeznaskórkową utratę wody (TEWL), w wyniku czego skóra staje się rozpulchniona i ułatwiona jest penetracja składników aktywnych w głąb skóry. Maski, które można kupić w drogerii to przede wszystkim emulsje lub żele a także płaty bawełniane nasączone żelem.

Najczęściej spotykane maski o określonym działaniu to:
Maski nawilżające ‒ zawierają typowe składniki nawilżające i działają jak kemy, różnicą jest to, że nakładana jest gruba warstwa, którą najczęściej po odczekaniu wskazanego czasu wmasowuje się w skórę.
Maski liftingujące ‒ powinny zawierać związki napinające skórę oraz recepturę poprawiającą wchłanianie substancji aktywnych. Maski liftingujące kupowane w drogeriach to przede wszystkim emulsje lub żele zawierające związki nawilżające: glicerynę, glikol propylenowy, substancje tłuszczowe powodujące okluzję (emulsje), ekstrakty oraz związki aktywne, a także polimery tworzące na powierzchni skory elastyczny film. W gabinetach kosmetycznych maski liftingujące są w postaci żelu, który zasycha na powierzchni skóry napinając ją lub w postaci masek z algami (proszek miesza się z wodą) zastygających i zdejmowanych w całości. Pod takie maski nakładane jest serum z substancjami aktywnymi, poprzez okluzje zwiększona jest penetracja tych związków przez naskórek.
Maski oczyszczające ‒ mogą zawierać glinki, które wchłaniają nadmiar łoju i zanieczyszczenia. Inne zawierają enzymy np. z drożdży Hydrolyzed Yeast Protein, które w łagodny sposób usuwają zrogowaciały naskórek (przeznaczone do wrażliwych skór) lub ścierniwo, które podczas aplikacji i ścierania, mechaniczne złuszcza naskórek.
Maski łagodzące ‒ zawierają napary i wyciągi łagodzące podrażnienia np. z arniki, a także pantenol czy allantoinę a także substancje nawilżające ‒ glicerynę. W tego rodzaju maseczkach należy wystrzegać się substancji zapachowych i barwników, które mogą pogorszyć stan skóry podrażnionej.

Przeczytaj także