Peelingi gabinetowe

     Peelingi oczyszczają skórę twarzy i ciała, usuwając wierzchnie warstwy naskórka. Uszkodzony naskórek regeneruje się co skutkuje poprawą faktury i koloru skóry. Złuszczanie naskórka polepsza możliwość penetracji substancji aktywnych w głąb naskórka.

Peelingi można podzielić na:
  • Peelingi mechaniczne (mogą być wykonywane w domu lub w gabinecie kosmetycznym)
  • Peelingi chemiczne (wykonywane w gabinetach kosmetycznych oraz przez lekarzy)
  • Peelingi biologiczne (wykonywane w gabinetach kosmetyczny)
  • Peelingi fizyczne (wykonywane w gabinetach kosmetyczny)

Peelingi mechaniczne gabinetowe

Peelingi mechaniczne możemy podzielić na trzy grupy w zależności od rodzaju ścierniwa, są to:
  • Peeling ziarnisty ‒ preparat zawiera ścierniwo w postaci mielonych nasion lub miazg owoców, cukru czy polimerowych granulek. W zależności od wielkości granulek można uzyskać różne efekty ścierne. Przeznaczony do skór grubych i tłustych bez zmian trądzikowych.
  • Burshing ‒ wykonywany przy użyciu urządzenia z obrotową końcówką w postaci szczoteczki ze sztucznego włosia. Przeznaczony do skór grubych i tłustych bez zmian trądzikowych.
  • Mikrodermabrazja ‒ wykonywany z użyciem aparatu, który pod ciśnieniem wyrzuca drobinki ścierne w postaci korundu (tlenek glinu), następnie ścierniwo wraz z usuniętym naskórkiem zabierany jest z powierzchni skóry przez podciśnienie do pojemnika (inna metoda z głowicą z kryształkami diamentu o różnej grubości ‒ mikrodermabrazja diamentowa, mieszanina soli fizjologicznej pod ciśnieniem ‒ mikrodermabrazja tlenowa, hydrodermabrazja). Regulacja ciśnienia z jakim wyrzucane jest ścierniwo, wielkość ziarna, czas przesuwania głowicy po skórze oraz nacisku, pozwalają kontrolować głębokość złuszczania. W gabinetach kosmetycznych wykonuje się złuszczanie powierzchowne, zbyt głębokie złuszczanie może doprowadzić do uszkodzenia skóry. Mikrodermabrazja pobudza procesy regeneracji naskórka, zwiększa penetracje związków aktywnych. Pośrednio ma wpływ na skórę właściwą powodując syntezę kolagenu i elastyny oraz rozszerzenia naczyń krwionośnych i poprawę ukrwienia. Wskazaniami do wykonania tego typu zabiegu to: nadmierne rogowacenie, oczyszczanie skóry mieszanej i trądzikowej (bez zmian zapalnych). Mikrodermabrazja może być wykonywana u osób ze skórą wrażliwą. Przeciwskazania: choroby wirusowe i bakteryjne, trądzik ze zmianami zapalnymi, trądzik różowaty, łuszczyca, liczne znamiona. Częstotliwość wykonywania zabiegów mikrodermabrazji zależy od wskazań. Zazwyczaj zaleca się 2‒10 zabiegów w odstępach 7 dni do 4 tyg.
Peeling mechaniczny możesz wykonać również w domu. Czytaj więcej

Peelingi chemiczne

     Polegają one na miejscowej aplikacji na skórę substancji, która powoduje różnego stopnia złuszczanie i tym samym przyspieszenie cyklu komórkowego. Stopień złuszczania zależy od rodzaju i mocy użytego preparatu. Zabieg ten wymaga od wykonującego wstępnej rozmowy określenia oczekiwań, czasu rekonwalescencji, a także wykonania oceny stanu skóry (uszkodzenia, stopień fotostarzenia), typu (skóra sucha, tłusta) oraz pigmentacji. Peelingi chemiczne możemy podzielić w zależności od ich mocy na peelingi powierzchowne, umiarkowanie głębokie i głębokie. Wskazaniem do peelingów powierzchownych to fotostarzenie, łagodny trądzik pospolity, trądzik różowaty, piegi, ostuda, hiper pigmentacja pozapalna. Przeciwwskazania: zakażenia wirusowe (np. opryszczka) i bakteryjne, atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, dermatozy ze stanami zapalnymi, brodawki i znamiona w miejscach poddawanych zabiegowi, fototerapie, stosowanie retionidów, ciąża, okres laktacji. W celu uzyskania efektu kosmetycznego konieczne jest wykonanie 4‒5 sesji. Po wykonaniu peelingu należy unikać słońca oraz używać filtrów o szerokim zakresie działania. Bezpośrednio po zabiegu (2‒4 dni) zaleca się używanie kosmetyków nawilżających bezzapachowych, bezbarwnych oraz należy odstawić kosmetyki „aktywne” zawierające retinoidy czy antyoksydanty. Najczęściej stosowanymi w peelingach powierzchniowych kwasami są kwas glikolowy 20‒70% (należy on do grupy α-hydroksy kwasów AHA) oraz kwas salicylowy 20‒30% (należy on do grupy β-hydroksy kwasów BHA). Dowiedziono, że stosowanie peelingów z kwasu glikolowego zwiększa grubość skóry, poprawia jakość włókien elastynowych i powoduje wzrost gęstości włókien kolagenowych co przyczynia się do mniejszej ilości zmarszczek. Peelingi z kwasem salicylowym powodują zanikanie plam barwnikowych, wygładzają i redukują drobne zmarszczki. Dodatkowo kwas salicylowy wykazuje działanie przeciwzapalne dlatego peelingi z jego użyciem powodują mniej podrażnień oraz są stosowane u osób z trądzikiem pospolitym i różowatym w celu redukcji zaskórników i drobnych zapaleń. Peelingi średnio głębokie stosowane są do redukcji zmian barwnikowych skóry oraz zmarszczek u osób dojrzałych. Są to peelingi bardziej inwazyjne, powodujące zaczerwienienie skóry a następnie silne złuszczanie skóry (nawet do 10 dni po zabiegu).
     Powszechnie stało się wykonywanie peelingów chemicznych w gabinetach kosmetycznych, warto udawać się do sprawdzonych gabinetów, gdzie pracują specjaliści, gdyż nieprawidłowy dobór peelingu (rodzaju i mocy) może przyczynić się do silnych podrażnień skóry. W celu wykonania peelingów umiarkowanie głębokich zalecane byłoby udanie się do gabinetów dermatologów lub chirurgii estetycznej gdzie zabiegi zalecane i wykonywane są pod kontrolą lekarzy.

Peelingi biologiczne

     Są to peelingi enzymatyczne, które złuszczają naskórek dzięki zawartym w nich enzymom proteolitycznym np. papainie i bromelainie czy enzymom zawartym w ekstraktach naturalnych np. z drożdży Hydrolyzed Yeast Protein, Bacillus Ferment. Każdy zabieg kosmetyczny wykonywany w profesjonalnym zakładzie rozpoczyna się od wstępnego oczyszczenia skóry i wykonania peelingu w celu poprawy wyglądu skóry i możliwości penetracji związków aktywnych z maseczek, serum czy kremów. Peelingi mechaniczne i fizyczne mogą być stosowane do skór grubych, normalnych, odpornych, tłustych. Peelingi enzymatyczne przeznaczone są do wszystkich rodzajów skór, a zwłaszcza dla skór suchych, naczynkowych, cienkich i wrażliwych. Peelingi enzymatyczne z profesjonalnych linii kosmetyków mają formę emulsji lub proszku do których dodaje się wodę bezpośrednio przed aplikacją. Enzymy aktywne są w środowisku wodnym, dlatego peelingi takie są skuteczne tylko do momentu kiedy nie zacznie on wysychać (przeważnie peeling enzymatyczny nałożony jest na twarz na ok. 5 min.).

Peelingi fizyczne

     Peeling kawitacyjny przeprowadza się z zastosowaniem aparatu emitującego fale ultradźwiękowe o małej częstotliwości. W wyniku zmian ciśnienia następują silne zmiany mechaniczne w skórze, co powoduje rozluźnienie komórek naskórka i złuszczanie a także niszczenie bakterii i grzybów na skórze. Wskazania: peeling może być wykonywany u osób ze skórą tłustą, suchą, wrażliwą a także trądzikową. Nie występuje ryzyko podrażnienia. Usuwane są zrogowaciałe komórki naskórka, łój, zaskórniki. Przeciwskazania: ciąża, gruźlica, zaburzenia krążenia i rytmu serca, ostre stany zapalne, obecność implantów.
1M Alam, HB Gladstone, RC. Tung, Dermatologia kosmetyczna, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2011.
2L Baumann, Dermatologia estetyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
3A Golisewska, M Gromek, K Padlewska, et al., Kosmetologia pielęgnacyjna, Wydawnictwo WSZKiPZ, Warszawa 2010.

Przeczytaj także