Pielęgnacja stóp

     Stopy narażone są na o wiele większe problemy niż dłonie w wyniku noszenia niewygodnych butów oraz okluzji przez nie spowodowanej. Wilgotność sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. Codzienna pielęgnacja oraz zabiegi zapobiegną kłopotom ze stopami.

Podstawowe rady

 • Codziennie myj mydłem dokładnie nogi, pod koniec porannej kąpieli wykonuj peeling pięt pumeksem.
 • Dokładnie osuszaj ręcznikiem przestrzeń pomiędzy palcami
 • Jeśli masz problem ze zbyt suchymi stopami nawilżaj je kremem do stóp omijając przestrzenie między palcami
 • Jeśli jest taka potrzeba stosuj pudry do stóp wiążące wodę podczas dnia
 • Regularnie wykonuj peelingi stóp oraz maseczki w celu zapobiegnięcia pękaniu pięt. Wieczorem posmaruj nogi kremem lub wazeliną, załóż skarpetki. Rano twoje stopy będą miękkie.
 • Regularnie obcinaj paznokcie w stóp na prosto, nie za krótko. Nie obcinaj kącików, gdyż powoduje to wrastanie paznokci.

Pedikiur

 1. Zanurz stopy w misce z ciepłą wodą z dodatkiem płynu lub soli do kąpieli na ok 3 minuty.
 2. Zmyj stary lakier z paznokci.
 3. Opiłuj paznokcie prosto, zaokrąglając na rogach. Wygładź od spodu drobnym pilnikiem paznokcie tak aby nie pozostały fragmenty które mogą podrażniać palce podczas chodzenia w bytach.
 4. Nałóż na skórki preparat zmiękczający. Patyczkiem odsuń skórki. Nie usuwaj zbyt mocno aby nie uszkodzić paznokcia. W razie potrzeby użyj nożyczek lub cążków do usunięcia nadmiaru skórek.
 5. Wykonaj peeling stóp przeznaczonym do tego celu peelingiem lub solą z dodatkiem płynu do kąpieli. Wymocz nogi a następnie wyszoruj szczoteczką zaczynając od podeszwy.
 6. Na osuszone dokładnie nogi nałóż krem lub olejek, w tym momencie możesz wykonać masaż.
 7. Oczyść nasączonym zmywaczem płatkiem pozostałości kremu lub olejków z paznokci.
 8. Nałóż preparat podkładowy, odczekaj minutę, nałóż właściwy lakier dwie warstwy a po wyschnięciu preparat nawierzchniowy. Dla uniknięcia zabrudzeń sąsiednich palców użyj separatorów, zdejmij je dopiero gdy paznokcie wyschną.
 9. Po wyschnięciu lakieru posmaruj skórki oraz stopy kremem nawilżającym.
 10. Zdezynfekuj wszystkie używane narzędzia alkoholem.

Przeczytaj także