Po opalaniu

     Zadaniem kosmetyków po opalaniu jest złagodzenie zmian jakie powstały przez nie dostateczną ochronę skóry wystawionej na słońce oraz jej nawilżenie.

Po opalaniu mogą pojawić się zmiany takie jak:
  • Rumień (powstaje po 2‒6 h, maksimum 12‒24 h, ustępuje po 3 dniach)
  • Oparzenia słoneczne ‒ pieczenie, obrzęk (utrzymuje się od kilku do kilkunastu godzin po nasłonecznieniu)
  • Opalenizna (naturalna ochrona skóry przed promieniowaniem UV)
     W celu złagodzenia niekorzystnych skutków opalania do kosmetyków stosuje się znane z właściwości łagodzących oparzenia i przeciwzapalnych pantenol Panthenol, alantoinę Alantoine i Bisabolol oraz ekstrakt z aloesu (Aloe vera), które powinny pojawiać się na początku listy składników. Dodatkowo w celu nawilżenia kosmetyki powinny zawierać humektanty np. glicerynę Glycerin, kwas hialuronowy (Hyaluronic acid lub Sodium hyaluronate) oraz emolienty ograniczające ucieczkę wody ze skóry, mogą to być naturalne oleje.
     Wiele osób ceni sobie kosmetyki po opalani powodujące uczucie chłodu na skórze. Efekt ten uzyskuje się poprzez dodatek alkoholu (Alcohol) lub mentolu (Menthol) do receptury kosmetyku. Skóra po opalaniu jest podrażniona więc stosowanie tych składników może u osób wrażliwych powodować uczucie swędzenia i pieczenia. Zamiast tego można krem włożyć do lodówki lub jeśli na wakacjach nie mamy w pokoju lodówki postawić w chłodnym, klimatyzowanym pomieszczeniu lub przed zastosowaniem schłodzić zimną wodą z kranu.
     Unikać należy kosmetyków ze związkami zapachowymi oraz substancjami kwaśnymi jak kwasy np. mlekowy, benzoesowy, salicylowy, witamina C, a także rozpuszczalnikiem alkoholem etylowym gdyż na skórze uwrażliwionej po opalaniu mogą zwiększyć uczucie pieczenia i swędzenia. Niestety duża liczba kosmetyków po opalaniu zawiera te składniki.

Przeczytaj także