Preparaty do pielęgnacji

     Codzienna pielęgnacja skóry poprawia jej stan a także wpływa na nasze samopoczucie. Produktami do pielęgnacji skóry są najczęściej emulsje (kremy czy balsamy) lub żele (zagęszczane roztwory) do twarzy, ciała, dłoni i stóp. Dlaczego, potrzebujemy aż tylu produktów do pielęgnacji? Odpowiedź jest prosta, każdy z wymienionych obszarów naszego ciała charakteryzuje się trochę inną budową. Twarz charakteryzuje się cienką warstwą tkanki tłuszczowej, cienkim naskórkiem, obecnością gruczołów łojowych i potowych ekrynowych. Ze względu na ciągłą ekspozycje na działanie światła UV szybciej się starzeje. Na dłoniach i stopach znajduje się grubszy naskórek, gruczoły potowe ekrynowe (największa ilość) brak gruczołów łojowych. Ze względu na brak gruczołów łojowych miejsca te narażone są na większa utratę wody (podwyższony TEWL) i możliwość występowania suchej skóry. Ponadto dłonie narażone są na częsty kontakt z wodą i środkami myjącymi, a stopy poprzez okluzyjne działanie butów i skarpetek są narażone na pojawienie się bakterii wywołujących brzydki zapach. Natomiast ciało poprzez występowanie różnej grubości tkanki tłuszczowej, gruczołów łojowych (najmniej na udach i rękach) wymaga nawilżenia i profilaktyki rozstępów czy cellulitu.

Preparaty do pielęgnacji ‒ kosmetyki

     W preparatach do pielęgnacji jak emulsje czytaj tu stosuje się oprócz koniecznych do utworzenia emulsji emulgatorów substancje higroskopijne, wiążące wodę (substancje nawilżające), emolienty – ograniczające parowanie wody z powierzchni skóry oraz substancje aktywne. Substancje nawilżające (hydrofilowe) w zależności od ich budowy mogą przenikać przez warstwę rogową naskórka np. Glycerin, Propylene Glycol, Urea i tam wiązać wodę, która przenika z głębszych warstw naskórka wpływając na poprawną syntezę naturalnych związków nawilżających skórę (działanie bezpośrednie). Większe cząsteczki hydrofilowe (np. kwas hialuronowy, kolagen, cukry), czy emolienty pozostają na powierzchni skóry i tam wiążą wodę (hydrofilowe) lub tworzą warstwę okluzyjną (emolienty) ograniczając migrację wody (działanie pośrednie) wpływają na poprawę wyglądu skóry.
     W zależności od deklarowanego działania do preparatów dodawane są odpowiednie związki aktywne, filtry UV czy kompozycje zapachowe.

 

Przykładowa receptura kremu (firma Coty Germany GMBH)1

piel1

Przykładowa receptura lotionu (firma Coty Germany GMBH)1

piel-2

Krem do stóp2

piel3

Preparaty do pielęgnacji ‒ żele

     Na rynku spotykane są również żele np. do twarzy, pod oczy. Nadają się do cer tłustych, często wykorzystywane w kosmetykach pod oczy dają uczucie chłodzenia. Są to roztwory wodne zagęszczane polimerami jak (Xantan Gum, Carboxymethyl Chitosan, Carbomer) lub zagęstnikami nieorganicznymi (Stearalkonium Bentonite, Stearalkonium Hectorite), nadające zagęszczonym roztworom uczucie jedwabistości po aplikacji na skórę. W celu dodania do receptury związków nie rozpuszczalnych w wodzie jak substancje aktywne, konserwanty, czy kompozycje zapachowe niezbędne jest wstępna ich solubilizacja. Związki które są solubilizatorami mają tą samą budowę jak emulgatory z tym, że część hydrofilowa jest znacznie większa co powoduje, że chętniej rozpuszczają się w wodzie.
1O Doucet, M Pujos, C Robert, E Desriaux, D Bernini, Cosmetic skin composition with smoothing and its use, WO Pat. 139808, 2013.
2H Schermuly, Dermal antimicrobial foot cream, WO Pat. 069484, 2011.

Przeczytaj także

1 komentarz

  1. czasem czlowiek ulega reklamie.wiedzac tak wlasciwie ze to nie ma sensu..kupilam..nie przeczytalam..juz tego nie zrobie