Skin Up FACE CARE

Jesień to gorący okres, nie przez temperaturę na zewnątrz, ale przez ilość targów, konferencji, spotkań branży kosmetycznej.
W dniach 16-18 września odbyły się Targi Beauty Days szczególnie interesujące dla konsumentów albowiem można było kupić tam kosmetyki przede wszystkim polskich marek.

Swoje stanowisko maiła również firma Verona Products Professional, ich kosmetyki widziałam wcześniej w drogerii Hebe (swoja drogą można tam szukać nowych, ciekawych produktów mniej znanych marek polskich i nie tylko).
Seria kosmetyków Skin Up ma dość charakterystyczne różowo-złote opakowanie, pamiętając, że kiedyś zaciekawiło mnie serum tej linii kosmetyków (skład) skorzystałam z promocji i kupiłam je prawię o połowę taniej.
serum skin up
serum skin up
Poniżej podaję skład, jak zawsze składniki „DOBRE” – na zielono, „ZŁE” – na czerwono (złe tzn. zbędne lub potrzebne ze względu stosowania ale mogące uczulać/ o podwyższonym potencjale drażniącym):

Składnik (INCI)

Działanie Opis
Aqua Rozpuszczalnik
Isohexadecane Emolient, rozpuszczalnik Emolient suchy (poprawia rozprowadzanie preparatu na skórze), może być komedogenny, czyli sprzyjać powstawaniu zaskórników.
Glycerin Nawilżające, Humektant Gliceryna (glicerol) – Jest w stanie przenikać przez warstwę rogową naskórka, odpowiada za prawidłowe nawodnienie komórek naskórka oraz przestrzeni pomiędzy nimi. Miejscowe stosowanie reguluje zaburzenia nawodnienia warstwy rogowej naskórka. Reguluje prawidłowe złuszczanie warstwy rogowej naskórka.
Sodium Hyaluronate Nawilżające Sól sodowa kwasu hialuronowego silnie absorbuje wodę zarówno z receptury kosmetyku jak i ze skóry. Wiążąc wodę powoduje lekkie pęcznienie warstwy rogowej naskórka, które odczuwa się jako wygładzenie. Zatrzymując wodę w nierównościach skóry, napina ją, powodując wizualnie mniejszą ilością zmarszczek. Wygładza, powoduje połysk włosów.
Hyaluronic Acid Nawilżające Kwas hialuronowy ‒ jest higroskopijnym cukrem, który może związać do 1000 razy więcej wody niż sam waży. Wbrew zapewnieniom producentów kosmetyków działa tylko na powierzchni skóry (nie jest w stanie penetrować warstwy rogowej naskórka ani włosów gdyż jest za dużą cząsteczką). Ostatnie badania wskazują, że kwas (Mw 200–325 kDa) może penetrować naskórek (ok. 10% nałożonego kwasu) jeśli jest zamknięty w otoczkach peptydowych. Kwas hialuronowy silnie absorbuje wodę zarówno z receptury kosmetyku jak i ze skóry. Wiążąc wodę powoduje lekkie pęcznienie warstwy rogowej naskórka, które odczuwa się jako wygładzenie. Zatrzymując wodę w nierównościach skóry, napina ją, powodując wizualnie mniejszą ilością zmarszczek.
Acetyl Octapeptide-3 Kondycjonujący skórę Według producenta surowca kosmetycznego, oktapeptyd zmniejsza ostrość zmarszczek. Nie podano jednak szczegółów badania.
Caprylyl Glycol Emolient, humektant
Biosaccharide Gum-1 Kondycjonujący skórę Wiążąca wodę na powierzchni skóry.
Argania Spinosa Callus Culture Extract

Isomalt

Lecithin

Sodium Benzoate

Kondycjonujący skórę Ekstrakt komórek macierzystych z róży alpejskiej. Według badań producenta surowca 0,4% ekstraktu poprawia gładkość i napięcie skóry o 11% w porównaniu z placebo.
Humektant
Emolient
Konserwant Maksymalne stężenie w produkcie 0,5% (liczone na kwas) czyli 0,6%
Sorbitol Humektant
Dihydroxy Methylchromone Kondycjonujący skórę, antyoksydant
Ceramide 3 Kondycjonujący skórę Jeden z budulców cementu międzykomórkowego warstwy rogowej naskórka. Badania in vivo nad ceramidami wykazują, że zarówno w mieszaninach z kwasami tłuszczowymi i cholesterolem (tak jak naturalnie) jak i pojedynczo stosowane ceramidy wykazują zdolności odbudowy bariery ochronnej oraz zwiększają nawilżenie warstwy rogowej naskórka.
Ceramide 6 II Kondycjonujący skórę
Ceramide 1 Kondycjonujący skórę
Phytosphingosine Kondycjonujący skórę W literaturze naukowej pojawiają się informacje o działaniu przeciwzapalnym, bakteryjnym, keratolitycznym. Przenikanie silnie zależy od polarności medium w którym się znajduje.
Cholesterol Emolient, modyfikator lepkości
Sodium Lauroyl Lactylate Emulgator
Carbomer Zagęstnik
Xantan Gum Zagęstnik
Tocopheryl Acetate Anti-aging Pochodna witaminy E ‒ przeciwutleniacz, wykazuje aktywność przeciwzapalną, obniża liczbę komórek poparzenia słonecznego, zmniejsza szorstkość skóry, spłyca i skraca zmarszczki. Wykazuje mniejsze działanie niż wolny tokoferol.
Polyacrylate 13 Modyfikator lepkości
Polyisobutene Modyfikator lepkości, filmotwórcza
Polysorbate-20 Emulgator
Caprylhydroxamic Acid Sekwestrant
Ethylhexylglycerin Kondycjonująca skórę
Methylpropanediol Rozpuszczalnik
Phenoxyethanol Konserwant Może być stosowany w kosmetykach do 1%
Diethylhexyl Syringylidenemalonate Chroniąca Zwiększa foto stabilność kosmetyku oraz zwiększa SPF produktów o wysokim SPF (czyli zawierających filtry UV)
Caprylic/Capric Triglyceride Emolient Może wykazywać działanie komedogenne.
Potassium Sorbate Konserwant
Parfum Perfumująca
Disodium EDTA Sekwestrant
Mica Biały, perłowy
CI 77891 Biały
CI 17200

 Ocena preparatu:

Konsystencja: Rzadka
Rozprowadzanie: Łatwe
Tłustość: Nie pozostawia wyczuwalnej warstwy, na powierzchni skóry
Wchłanianie: Szybkie
Zapach: Ledwo wyczuwalny, lekki, mydlany
Barwa: Perłowa
Stopień wygładzenia skóry: Małe
Nawilżenie: Małe
ZALETY: Krem zawiera substancje nawilżające (Glycerin, Sodium Hyaluronate, Hyaluronic Acid) i pielęgnacyjne (Ceramide 3, Ceramide 6 II, Ceramide 1, Phytosphingosine, Argania Spinosa Callus Culture Extract) oraz przeciwutleniacze (Dihydroxy Methylchromone, Tocopheryl Acetate). Jednak po aplikacji kosmetyku oraz podczas stosowania nie odczuwa się nawilżenia.
WADY: Niestety na drugim miejscu na liście składników (czego nie zauważyłam w pośpiechu) znajduje się emolient (Isohexadecane), który może wykazywać działanie komedogenne (tendencje do nasilania się zmian trądzikowych w wyniku zatykania gruczołów łojowych). Po dosłownie 4 dniach stosowania 1 raz dziennie (rano) kosmetyku pojawiły się na twarzy skutki jego stosowania…
Cena: ok 39zł za 30 mL (Hebe)

Ogólna ocena: Na pierwszy rzut oka serum jest bardzo atrakcyjne, ma wiele związków mniej lub bardziej przebadanych rzetelnie naukowo, teoretycznie dużą (na początku składu) ilość związków nawilżających, które jednak w rzeczywistości w sumie pewnie stanowią mniejszą ilość niż opisany wyżej emolient. Dodatkowo przypominam, że nie tylko obecność w kosmetyku ekstraktów, związków podobno aktywnych ale także ich ilość oraz medium (rodzaj emulsji, hydrofilowość, obecność innych składników) ma wpływ na ich działanie. NIE POLECAM!!!

Przeczytaj także