Skóra dojrzała

     Mechanizm starzenia się skóry jest wciąż na etapie badań. Wiadomo, że jest to proces bardzo złożony za który odpowiadają czynniki wewnętrzne i zewnętrzne.1

Czynniki wewnętrzne (endogenne):
  • Pochodzenie etniczne. Osoby o jasnej karnacji narażone są na silniejsze działanie promieni UV gdyż posiadają mniej melaniny (pigmentów skóry odpowiedzialnych za zabarwienie a tym samym za fotoochronę skóry)
  • Anatomiczne różnice. Pewne obszary skóry są cieńsze od innych i tam właśnie starzenie się jest bardziej widoczne (np. okolice powiek)
  • Zmiany hormonalne. Najnowsze badania wskazują na wpływ zmian hormonalnych w tym estrogenów na spadek ilości kolagenu. W badaniach zauważono, że nie wiek a ilość lat po menopauzie jest ściśle powiązana ze znaczącym spadkiem ilości kolagenu zarówno typu I ‒ wytrzymałość jak i III ‒ elastyczność. Skóra z defektami w budowie kolagenu staje się cieńsza, mniej uwodniona.
Czynniki zewnętrzne (egzogenne): ekspozycja na słońce, warunki życia, palenie, dieta, leki.
       Starzeniu skóry towarzyszy pojawienie się zmarszczek, które charakteryzuje się ścienieniem naskórka, połączeń skórno-naskórkowych, zanikiem kolagenu, elastyny i glikozoaminoglikanów (GAG) w tym m.in. kwasu hialuronowego. W miarę starzenia ilość kolagenu spada o ok. 1% na rok.2 Niszczenie włókien kolagenowych jest ściśle związane z ekspozycją na UV oraz powstawaniem zmarszczek. W wyniku reakcji – tzw. glikacji kolagenu, towarzyszącej ekspozycji na światło UV oraz starzeniu się powstają produkty (AGE ‒ advance glycation end products) powodujące brak możliwości kurczenia się włókien kolagenowych a ostatecznie jego rozkład.3,4 W miarę starzenia się a także ekspozycji na promieniowanie UV elastyna ulega degradacji, wiązania między elastyną, kolagenem i kwasem hialuronowym osłabiają się. W kosmetykach do cery dojrzałej używane są surowce mające na celu zwiększenie syntezy kolagenu i GAG. Na rynku odnaleźć można wiele produktów o deklarowanym takim działaniu są to m.in. witamina E, niektóre ekstrakty roślinne, peptydy czy dimetyloaminoetanol. W wyniku spadku aktywności gruczołów łojowych u osób starszych na powierzchni skóry znajduje się mniejsza ilość naturalnego płaszcza hydrofobowego w wyniku czego skóra staje się sucha.
Skóra dojrzała ‒ kosmetyki
     Kosmetyki dla cery dojrzałej powinny zawierać emolienty zastępujące naturalne substancje tłuszczowe na skórze ograniczające przeznaskórkową ‒ transepidermalną utratę wody TEWL, substancje nawilżające. Więcej o tych składnikach przeczytasz w części poświęconej surowcom kosmetycznym. Skóra dojrzała charakteryzuje się większą grubością warstwy rogowej naskórka wywołaną przez zaburzenia w eksfoliacji naskórka. Ma to wpływ zarówno na jej wygląd jak i możliwość działania substancji aktywnych, gdyż tylko po wniknięciu do naskórka substancja ma szansę wykazać długotrwałe działanie lub naprawić uszkodzoną skórę. W produktach kosmetycznych stosuje się kwasy najczęściej α-hydroksy kwasy (kwas mlekowy, glikolowy, migdałowy) do usuwania nadmiernej ilości zrogowaciałych komórek naskórka. Za procesy starzenia się odpowiada także tzw. stres oksydacyjny powstający w wyniku promieniowania UV oraz wolnych rodników. Znanym i powszechnie stosowanym antyoksydantem jest witamina C. W kosmetykach używane są także inne przeciwutleniacze jak koenzym Q10 (ubichinon) czy zielona herbata. Jednym z głównych czynników zewnętrznych wpływających na starzenie się jest światło UV. U osób starszych komórki barwnikowe naturalnie chroniące przed negatywnymi skutkami opalania – melanocyty tracą aktywność. Ponieważ melanina absorbuje kancerogenne promieniowanie UV, skóra dojrzała ma mniejszą zdolność do samoobrony przed słońcem i rozwoju nowotworów powodowanych przez słońce. Z tego powodu na ochronę przed promieniami słonecznymi nigdy nie jest za późno i należy je stosować w codziennej pielęgnacji. By się przed nim chronić używajmy filtrów UV czytaj więcej. Osobom uzależnionym od papierosów prawdopodobnie nie przemówimy do rozsądku, ale niestety badania na grupach palaczy, osób nigdy nie palących i byłych palaczy wskazują, że palenie papierosów zwiększa ilość powstających zmarszczek oraz przeciętną szorstkość skóry.5 Bardzo dobre wyniki w walce ze starzejącą się skórą można uzyskać poprzez odpowiednią pielęgnacje skóry na co dzień w połączeniu z zabiegami wykonywanymi w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Czytaj więcej
1M Ramos-e-Silva, L Ribeiro Celem, S Ramos-e-Silva, A Paula Fucci-da-Costa, Clin Dermatol, 2013, 31, 750.
2JB Smith, NA Fenske, J Am Acad Dermatol, 1993, 32, 864.
3DG Dyer, JA Dunn, SR Thorpe, et al., J Clin Invest, 1993, 91, 2463.
4N Verzijl, J DeGroot, E Odehinkel, J Biochem, 2000, 350, 381.
5JS Koh, H Kang, SW Choi, et al., Int J Dermatol, 2002, 41, 21.

Przeczytaj także