Skóra dziecka

     Skóra dziecka jest całkowicie rozwiniętym organem już w pierwszych dniach życia lecz różni się znacząco od skóry dorosłego człowieka. Jest cieńsza, szczególnie warstwa rogowa, która prawie nie istnieje, co powoduje, że jest bardziej podatna na uszkodzenia, podrażnienia oraz penetrację przez naskórek substancji chemicznych z zewnątrz, zwłaszcza w okolicy pośladków. U dorosłego człowieka wydzielanie jest przez skórę tzw. sebum – bardzo cienką warstwę hydrolipidową, naturalnie chroniącą skórę przed czynnikami zewnętrznymi oraz utratą wody. U niemowląt wydzielanie łoju stopniowo spada do kilku tygodni po porodzie, co może spowodować suchość skóry.

U małych dzieci ochrona ta łatwo ulega uszkodzeniu np. przez pieluchy. Nie wykształcone włókna kolagenowe i elastynowe powodują, że skóra jest mniej odporna na uszkodzenia mechaniczne takie jak otarcia czy zadrapania. Zmniejszona aktywność melanocytów, odpowiadających za ochronę skóry przed promieniowaniem słonecznym powoduje, że jest ona w większym stopniu narażona na poparzenia słoneczne. Najdokuczliwszym problemem wieku niemowlęcego jest pieluszkowe zapalenie skóry (PZS) wywołane wilgocią oraz wzrostem pH w okolicach pupy spowodowanym przez mocz i kał. Dlatego też częsta zmiana pieluch oraz pielęgnacja skóry narażonej na te czynniki zmniejsza niepożądane skutki. U małych dzieci wydzielanie potu jest zredukowane do funkcji gruczołów ekrynowych (występujących na całym ciele, odpowiedzialnych między innymi za termoregulację oraz utrzymywanie pH), gruczoły apokrnowe pojawiają się dopiero w czasie dojrzewania. Podrażnienia ujść gruczołów potowych odpowiedzialne są za pojawianie się potówek.
O kosmetykach dla dzieci i niemowląt czytaj więcej
Włosy niemowląt
     Pierwsze włosy powstają już w 10 tyg. życia płodowego. Po ok 6 miesiącu osiągnięta zostaje ostateczna liczba mieszków włosowych. Pierwsze włosy powstają pomiędzy 5 a 6 miesiącem życia płodowego. Delikatne włosy mieszkowe (łac. lungo) płód traci ok. 7‒8 miesiąca. Niemowlęta urodzone o czasie pokryte są na całym ciele cienkimi bezbarwnymi włoskami (łac. vellus), a na głowie mają mniej lub bardziej liczne włosy dojrzałe. Po urodzeniu nie tworzą się już nowe mieszki włosowe.5
1Z Adamski, A Kaszuba, Dermatologia dla kosmetologów, Elsevier Urban & Partner Wrocław 2010.
2S Bender, Red. E Budzisz, Pielęgnacja ciała, MedPharm Polska Wrocław 2009.
3MC Martini, Red. W Placek, Kosmetologia i farmakologia skóry, Wydawnictwo lekarskie PZWL, Warszawa 2009.
5K Padlewska, Medycyna estetyczna i kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.

Przeczytaj także