Skóra sucha

     Skóra sucha pojawia się u coraz większej liczby osób. Może być to spowodowane czynnikami wrodzonymi, jak i nabytymi (warunki klimatyczne, nieprawidłowa dieta, stosowanie detergentów, alergeny kontaktowe itp.) powodującymi wzrost przeznaskórkowej utraty wody ‒ TEWL. Charakteryzuje się brakiem odpowiedniej ilości wody w warstwie rogowej naskórka prowadzącej do mikrourazów, podrażnienia, swędzenia lub pieczenia. Objawy suchej skóry nasilają się w zimie co jest spowodowane suchością powietrza i kąpielami w gorącej wodzie. Szczególnie narażonymi miejscami są nogi, ręce i tułów gdzie występuje mniejsza ilość gruczołów łojowych. Sucha skóra prowadzi do nieprawidłowego złuszczania naskórka, w efekcie skóra staje się szorstka i łuszcząca. Obniżona wilgotność naskórka powoduje nieprawidłową budowę naskórka i łatwiejszą penetracje związków ze środowiska mogących wywołać zapalenie skóry.

Skóra sucha ‒ pielęgnacja
      Sucha skóra wymaga szczególnej uwagi. Gorące kąpiele mimo pozytywnych efektów jakie mają na nasze samopoczucie, nie są wskazane dla osób z suchą skórą. Dbałość w doborze środków myjących zwłaszcza porą zimową może ograniczyć suchość skóry. Łagodne środki myjące czytaj więcej nie będą dodatkowo podrażniać skóry. Zrezygnować należy raczej ze stosowania mydeł które oprócz usuwania brudu silnie odtłuszczają powierzchnię skóry wymywając również lipidy z naskórka. Po kąpieli skóra jest rozgrzana i traci najwięcej wody dlatego należy od razu po kąpieli nałożyć krem czy balsam w celu odbudowania warstwy ochronnej.
     Kremy i balsamy przeznaczone dla suchej skóry zawierają związki silnie higroskopijne wiążące wodę (substancje nawilżające) oraz emolienty – ograniczające parowanie wody z powierzchni skóry. Substancje nawilżające (hydrofilowe) w zależności od ich budowy mogą przenikać przez warstwę rogową naskórka np. Glycerin, Propylene Glycol, Urea… i tam wiązać wodę, która przenika z głębszych warstw naskórka wpływając na poprawną syntezę naturalnych związków nawilżających skórę (działanie bezpośrednie). Większe cząsteczki hydrofilowe, jak i polimery (duże cząsteczki) czy emolienty pozostają na powierzchni skóry i tam wiążą wodę (hydrofilowe) lub tworzą warstwę okluzyjną (polimery, emolienty) ograniczając migrację wody (działanie pośrednie) wpływają na poprawę wyglądu skóry.
     Dodatkowo w preparatach do skóry suchej powinny pojawić się substancje czynne regulujące procesy odnowy skóry jak np. witamina E.
     Nie bez znaczenia jest także rodzaj preparatu użytego do pielęgnacji (emulsja O/W, W/O, mikroemulsja, emulsje wielokrotne) czytaj więcej jak i występowanie w preparacie związków mogących wpływać na przenikanie substancji czynnych przez naskórek.
Przenikanie pożądanych przez nas związków przez skórę można zwiększyć poprzez masaże czy zabiegi z użyciem aparatury jak sonoforeza, jontoforeza czy elektroporacja czytaj więcej. Osoby z ekstremalnie suchą skórą nie powinny używać peelingów mechanicznych, gdyż uszkadzają one naskórek i mogą zwiększyć przepuszczalność skóry.
Przewlekła suchość skóry może być objawem choroby, dlatego w takich przypadkach należy udać się do dermatologa na konsultację.

Przeczytaj także