Skóra tłusta

     Nadmierna produkcja sebum przez gruczoły łojowe sprawia, że skóra staję się tłusta, co może prowadzić do powstawania trądziku. Największą grupę osób dotykających ten problem stanowią nastolatki. Ilość gruczołów łojowych przez całe życie nie ulega zmianie, jedynie wielkość (wzrost z wiekiem) i ilość wydzielania sebum zależy od wieku. Mechanizmy regulacji i aktywności gruczołów łojowych nie zostały do końca wyjaśnione, wiadomo na pewno, że zdolności wydzielnicze są regulowane hormonalnie (nie wiadomo natomiast które hormony o tym decydują), przez czynniki wzrostu oraz oddziałują na nie retinoidy.

     W ostatnich latach pojawiły się badania w wyniku których sądzi się, że na wydzielanie sebum mają wpływ geny, a czynniki środowiskowe decydują o pojawieniu się bądź nie trądziku. Gruczoły łojowe znajdują się w górnej części mieszków włosowych. Najwięcej gruczołów łojowych występuje na twarzy i skórze głowy. W skład sebum wchodzą triglicerydy, diglicerydy, cholesterol i jego estry, woski, kwasy tłuszczowe. Sebum chroni skórę przed nadmierną utratą wody przez naskórek, stresem oksydacyjnym gdyż zawiera witaminę E, wykazuje aktywność przeciwbakteryjną, pro- i przeciwzapalną.
     Wahania ilości wydzielanego sebum na skórze mogą powodować zmiany typu twojej skóry w ciągu roku np. wydzielanie sebum latem jest większe.
Skóra tłusta ‒ pielęgnacja, kosmetyki
     Dobór odpowiedniego kosmetyku do typu skóry może poprawić jej stan a przede wszystkim własną samoocenę. Zadaniem kosmetyków dedykowanych skórze tłustej jest usuwanie nadmiaru sebum. Dobór preparatów myjących nie ma tu tak dużego znaczenia jak przy typie skóry suchej. Stosowanie kremów nawilżających nie jest potrzebne gdyż wydzielane sebum ogranicza przeznaskórkową utratę wody. Jeśli stosuje się kremy powinny to być formy lekkie jak żele czy lotiony. W recepturach kosmetyków unikać powinno się emolientów tłustych. Problemem jest wybór preparatu z filtrem, gdyż te rozpuszczają się tłuszczach a ich receptury to przede wszystkim emulsje typu woda w oleju (W/O) lub olejki do opalania. Stosowanie tych preparatów może pogorszyć stan skóry, lecz zabezpiecza ją przed nadmierną ekspozycję na UV. W tym wypadku poszukiwać powinno się preparatów z filtrami nieorganicznymi jak ditlenek tytanu (Titanium Dioxide). Na rynku odnaleźć można wiele produktów deklarowanych jako hamujących wydzielanie łoju. W rzeczywistości pomagają w usunięciu go z gruczołów łojowych i skóry np. zawarty w nich (Kwas salicylowy Salicylic Acid) lub maskują (Talk Talc) bądź absorbują nadmiar sebum (Ditlenek tytanu Titanium Dioxide). Dopuszczonym do stosowania w kosmetykach składnikiem jest kwas retinolowy w postaci estrów (Hydroxyanasatil Retinoate), w postaci kwasu lub soli jest zakazany. Redukuje on objętość gruczołów łojowych oraz powoduje usuwanie z nich lipidów. Mechanizm działania kwasu jest w ciąż badany.
     Należy podkreślić, że występowanie skóry tłustej nie jest jednoznaczne z pojawieniem się trądziku lecz stanowi podłoże dla tej choroby. Drogi czytelniku jeśli sporadycznie (kobiety raz na miesiąc) zdarza ci się miewać zmiany trądzikowe używaj w tym czasie (tylko w tym czasie) kosmetyków przeznaczonych do skóry trądzikowej. Oczyszczanie skóry jest najważniejsze. Używaj łagodnych preparatów myjących zawierających kwas salicylowy Salicylic Acid (oczyszcza gruczoły łojowe, posiada właściwości przeciwzapalne). Jako kremy używaj lekkich żeli lub emulsji O/W także z serii przeciwtrądzikowych. Jeśli borykasz się z problemem trądziku dłuższy czas, nie szukaj pomocy wśród półek w drogerii oraz na forach internetowych!!! Idź do dermatologa! Szczególnie zwracam się tu do rodziców nastoletnich pociech.
1L Baumann, Dermatologia estetyczna, PZWL, Warszawa 2013.
2Z Adamski, A Kaszuba, Dermatologia dla kosmetologów, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2010.
3SB Clarke, AM Nelson, RE George et al., Dermatol Clin, 2007, 25, 137.
4AM Nelson, KL Gilliland, Z Cong et al., J Invest Dermatol, 2006, 126, 2178.

Przeczytaj także