Zwiększenie transportu substancji czynnych w głąb skóry

     Działanie pary wodnej Warstwa rogowa naskórka pod wpływem pary wodnej zostaje rozpulchniona, dzięki czemu ułatwiony jest transport substancji czynnych w głąb skóry. W gabinetach kosmetycznych używa się specjalnych urządzeń do wytwarzania pary wodnej na ciepło (podgrzewanie wody i dostarczanie ochłodzonej pary przewodami w okolice zabiegu) lub wytwarzanie pary wodnej na zimno za pomocą ultradźwięków. W warunkach domowych można wlać zagotowaną wodę do wysokiego naczynia i pochylić się nad nim, tak aby nie odczuwać dyskomfortu związanego ze zbyt ciepłą parą (ok. 20 cm od naczynia). Stosowanie pary wodnej nie nawilża skóry, tylko ją rozpulchnia, nie jest możliwe wprowadzenie wody do skóry tą metodą.

     Masaże są to zabiegi, które wykonywać można zarówno manualnie jak i przy użyciu aparatury. Poprawiają ukrwienie, działanie limfy, rozgrzewają, co w efekcie powoduje lepsze doprowadzenie substancji budulcowych, związków czynnych biologicznie a także odprowadzenie akumulujących się produktów przemiany materii. Oprócz działania fizycznego ma także wpływ na psychikę np. masaże relaksacyjne czy aromaterapeutyczne.
Typy masaży ciała:
  • Masaż klasyczny ‒ jest to zespół różnych technik masażu wykonywanych manualnie z użyciem lub bez dodatkowych akcesoriów (kamienie, stemple itd.).
  • Masaż ultradźwiękowy – mikro masaż Fala ultradźwiękowa powoduje zmiany ciśnienia w komórkach skóry, co przyśpiesza przemianę materii, zwiększa przepuszczalność błon komórkowych. Stosuje się go w celu stymulacji tkanek.
  • Masaż próżniowy – polega na zasysaniu skóry podciśnieniem poprzez odpowiednio dopasowane końcówki. W zależności od miejsca zastosowania końcówki mają różny kształt. Wysokość ciśnienia jest regulowana w zależności od odczuć klienta. Masaż powoduje silne przekrwienie skóry. Wskazania: skóra gruba, tłusta, źle ukrwiona, rozszerzone pory i zaskórniki, cellulit. Przeciwskazania: Skóra wrażliwa, naczyniowa, słabo napięta, cienka.
  • Masaż ciśnieniowy – polega na działaniu sprężonego powietrza, które znajduje się w specjalnych rękawach, nogawkach materiałowych. Odpowiednio dobrane ciśnienie powoduje ucisk skóry i poprawę drenażu usprawniając usuwanie toksyn i nadmiaru płynów. a także poprawę wyglądu skóry. Stosowany przede wszystkim na dolne partie ciała. Wskazania: cellulit, nadwaga, po zabiegach odsysania tłuszczu metodą chirurgiczną. Przeciwskazania: choroby nerek, serca, naczyniowe.
  • Masaż endodermalny – jest połączeniem drenażu limfatycznego z masażem próżniowym. Polega na zasysaniu skóry poprzez podciśnienie do wnętrza urządzenia posiadającego rolki na które „nawija się” skóra. Zabieg ten używany jest w większości do masażu ciała ale także na twarzy (inne głowice i podciśnienie). Wskazania: celullit, nadwaga, zmarszczki, skóra źle ukrwiona. Przeciwskazania: kruche naczynia krwionośne, wiotka skóra, choroby nerek, serca.
  • Masaż wodny – polega na działaniu wody uderzającej pod ciśnieniem na powierzchnię skóry. Ważnym czynnikiem jest temperatura wody. Wyróżnić można kąpiel zimną (8‒20°C), chłodną (20‒27°C), letnie (28‒33°C), ciepłe (34‒37°C), gorące (38‒44°C).
Zimna woda powoduje skurcz naczyń skóry a następnie ich rozszerzenie po usunięcia bodźca. Ciepła woda powoduje rozszerzenie naczyń skórnych i podskórnych, które utrzymuje się jeszcze po usunięciu bodźca. Gorąca woda natomiast powoduje chwilowe obkurczenie naczyń, a następnie uczucie rozgrzania spowodowane ich rozszerzeniem. Napór wody podczas zanurzenia powoduje nacisk na naczynia żylne i chłonne. Wypór ciała przez wodę powoduje odciążenie mięśni a rodzaj ruchu wody (kąpiel bąbelkowa ‒ jacuzzi, bicze wonne, natryski) stanowi bodziec mechaniczny. Wskazania: zwalczanie stresu, celullit, nadwaga. Przeciwskazania: stany, zapalne, alergie skóry, kruche naczynia krwionośne, zapalenia żył, wiotka skóra, choroby nerek, serca.
1Z. Prochowicz, Podstawy masaży leczniczego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
    
     Technika mikro igłowa Jest to zabieg przy użyciu przyrządu zawierającego głowicę z dużą ilością mikroskopijnych igieł. Pod wpływem igieł następują mikro uszkodzenia skóry, w wyniku których transport substancji aktywnych jest ułatwiony. Przeciwwskazania: stany, zapalne, alergie skóry, kruche naczynia krwionośne, wiotka skóra.
Jontoforeza Jest to zabieg z użyciem prądu stałego. Polega on na wprowadzaniu w głąb skóry odpowiednich jonów: anionów i kationów. Najczęściej wprowadzanymi jonami są jony metali Zn, Cu, Ca lub aniony kwasu askorbinowego, mlekowego. Rozpuszczalne w wodzie sole samorzutnie dysocjują na aniony i kationy, które pod wpływem różnicy potencjałów przemieszczają się. Urządzenie do jontoforezy składają się z dwóch elektrod jedna umieszczana jest w okolicy łopatki, nadgarstka, ramienia lub lędźwi w zależności od miejsca zabiegu. Druga elektroda (aktywna) przykładana jest do miejsca zabiegu. Elektroda ta jest zabezpieczana chusteczką nasączona roztworem anionów i/lub kationów jakie chcemy wprowadzać do skóry. Wyróżnić możemy dwa rodzaje elektrod aktywnych – labilną (przesuwana po powierzchni skóry) lub stabilną np. maska na twarz. W wyniku przyłożonego prądu do skóry mogą przeniknąć zarówno aniony (elektroda aktywna katoda) jak i kationy (elektroda aktywna anoda). Podczas zabiegu klient może odczuwać mrowienie, szczypanie, metaliczny smak w ustach. Przeciwwskazania: nowotwory, rany, obecność metali w ciele (plomby, implanty), stany zapalne, ciąża.
Sonoforeza jest zabiegiem przy użyciu ultradźwięków. Polega na przyspieszeniu wnikania substancji przez skórę (naskórek i skórę właściwą). Umożliwia przenikanie substancji polarnych i cząsteczek o dużym ciężarze, które w warunkach normalnej aplikacji nie są w stanie przenikać w głąb skóry. Na skórę nakładany jest preparat zawierający substancje, które chcemy wprowadzić do skóry a następnie przykładana jest głowica do sonoforezy. Przeciwwskazania: ciąża, gruźlica, zaburzenia krążenia i rytmu serca, ostre stany zapalne, obecność implantów.
Elektroporacja jest zabiegiem przy użyciu sekwencji impulsów prądu elektrycznego, wywołujących powstanie mikro porów przez które przenikają substancje aktywne. Po przerwaniu stymulacji pory zamykają się, zatrzymując w skórze związki aktywne. Na skórę nakładany jest preparat zawierający substancje, które chcemy wprowadzić do skóry a następnie przykładana jest głowica do elektroporacji. Przeciwwskazania: nowotwory, rany, obecność metali w ciele (plomby, implanty), stany zapalne, ciąża.
Łączone zabiegi Mezoterapia bezigłowa
     W gabinetach kosmetycznych coraz większe zainteresowanie zyskuje mezoterapia bezigłowa. Nie ma ona nic wspólnego z zabiegami fizjoteraeutycznymi i mezoterapią igłową. Polega na połączeniu technik złuszczania naskórka (mikrodermabrazja, kawitacja), stymulacji tkanek oraz wspomagania przenikania substancji przez skórę (sonoforeza, jontoforeza) w jednym aparacie kosmetycznym. Dobór zabiegów i preparatów jest uzależniony od rodzaju i kondycji skóry klienta. Wynik zabiegu mezoterapii bezigłowej nie jest identyczny z efektami jakie można uzyskać po zabiegu maezoterapii igłowej. Wskazania i przeciwwskazania zależą od użytych metod podczas zabiegu.

Przeczytaj także